ساعات بازدید و بهای بلیت


زمان بازدید از کاخ گلستان : همه روزه از ساعت 9 صبح لغایت 17 

... ادامه

ارتباط با ما

tel:  (+98) 021 - 33113335

fax: (+98) 021 - 33111811

http://www.golestanpalace.ir

info.golestanpalace@gmail.com

... ادامه

روابط عمومی


دفتر پژوهش کاخ گلستان


نسخه‌های خطی و سفرنامه‌های دوره قاجار در کاخ گلستان بررسی می‌شود

نسخه‌های خطی و سفرنامه‌های دوره قاجار به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی 23 آبان در کاخ گلستان بررسی می‌شود.  

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی مجموعه فرهنگی‌تاریخی گلستان، مسعود نصرتی مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان امروز 22 آبان 96 گفت: «در گذشته نسخه‌نویسان و خوشنویسان مهم‌ترین دلیل در انتقال فرهنگ از دوره‌ای به دوره دیگر بودند، مراکزی مانند مساجد، مدارس، نظامیه‌ها، رصدخانه‌ها و سایر مراکز علمی به نسخه‌نویسی می‌پرداختند. در کشور ما این آثار در دوره‌های مختلف تاریخی مورد تهاجم بی‌رحمانه قرار گرفته است که می‌توان به کتابخانه بزرگ ری اشاره کرد که به‌دست سلطان محمود غزنوی به آتش کشیده شد، همچنین حمله مغول‌ها علاوه بر کشتار و ویرانی باعث شد تا مراکز علمی و ادبی و بخشی از فرهنگ و میراث مکتوب کشورمان از بین برود.»

او افزود: «در دوره مظفرالدینشاه نیز رئیس کتابخانه سلطنتی، کتاب‌های خطی نفیس، تابلوهای نقاشی و... را تاراج کرده و به بهایی ارزان به بیگانگان فروخته است. البته خاطرات ناصرالدین شاه با خط خودش میراثی است که از این دستبردها مصون مانده و به‌دست فاطمه قاضی‌ها در 9 جلد کتاب تدوین شده است، همچنین این مؤلف پنج جلد کتاب نیز با موضوع سفرنامه این پادشاه قاجاری به رشته تحریر درآورده است.»

مدیر مجموعه میراث‌جهانی کاخ گلستان تصریح کرد: «نشستی با حضور نویسنده این کتاب‌ها با موضوع معرفی نسخه‌های خطی دوره‌های مختلف به‌ویژه دوره قاجار از ساعت 11 تا 13 در این مجموعه میراث جهانی برگزار می‌شود. همچنین در ادامه این نشست محمدرضا سحاب درباره نقشه‌های کهن تهران در زمان قاجار سخنرانی می‌کند.»

منبع خبر: میراث آریا