ساعات بازدید و بهای بلیت


زمان بازدید از کاخ گلستان : همه روزه از ساعت 9 صبح لغایت 17 

... ادامه

ارتباط با ما

tel:  (+98) 021 - 33113335

fax: (+98) 021 - 33111811

http://www.golestanpalace.ir

info.golestanpalace@gmail.com

... ادامه

روابط عمومی


دفتر پژوهش کاخ گلستان


جشن جهانی نوروز با حضور معاون‌اول رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در کاخ گلستان آغاز شد

جشن جهانی نوروز آغاز شد/ طالبیان: نوروز مصداق بارز میراث صلح و دوستی و اعتدال و امید است

جشن جهانی نوروز با حضور معاون‌اول رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در کاخ گلستان آغاز شد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از ستاد خبری نوروز سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، جشن جهانی نوروز با پیام «میراث صلح و دوستی، پیوند فرهنگ و طبیعت» امروز ششم فروردین با حضور اسحاق جهانگیری معاون‌اول رئیس‌جمهوری، زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، محمد فرهادی وزیر علوم، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه، محمدرضا صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، حجت‌الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌ها، معاونان سازمان میراث‌فرهنگی و نیز با حضور سفیران و نمایندگان ۱۲ کشور حوزه نوروز، فرهنگ‌دوستان و علاقه‌مندان به تاریخ و تمدن ایران اسلامی در کاخ جهانی گلستان آغاز شد.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در این مراسم به‌تشریح روند ثبت‌جهانی نوروز در فهرست میراث جهانی یونسکو پرداخت و گفت: «کاخ گلستان به‌لحاظ تاریخی بسیار اهمیت دارد، چراکه این کاخ همیشه میزبان دولتمردان و مردم برای رسم دیرین سلام نوروزی بوده است و امروز شاهد استمرار این رسم دیرین هستیم.»

او ادامه داد: «ما ایرانیان در طول تمدن خود از روزنه فرهنگ با کشورهای همسایه ارتباط داشته‌ایم؛ نوروز یکی از این روزنه‌های این ارتباط است و از کهن‌ترین آیین‌های بشری است که مبنایش بر تغیر و تحول طبیعت است. این میراث دیرپا از تنگناهای تاریخ گذشته است تا امروز امید به زندگی را بشارت دهد، و راز ماندگاری نوروز فقط در یک جمله است: نوروز پیام‌آور صلح، امید و اعتدال است.»

طالبیان تصریح کرد: «نوروز در سال ۸۳ با مشارکت ۸ کشور به‌ثبت رسید. سپس در سال ۹۵، ۵ کشور خواهان پیوستن به این پرونده شدند و به‌این‌ترتیب با همکاری نمایندگان ۱۲ کشور پرونده نوروز بازنویسی شد و پرونده جدید نوروز اواخر ۲۰۱۶ دوباره به‌ثبت رسید. نوروز مصداق بارز میراث صلح و دوستی و اعتدال و امید است.»

معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اضافه کرد: «نوروز می‌تواند الگوی هم‌گرایی و تعامل و گفت‌وگو بین کشورهای مختلف باشد.»

او با بیان اینکه ما همان کاری را امروز در نوروز انجام می‌دهیم که نیاکانمان انجام می‌دادند تصریح کرد: «نوروز سند هویت و اصالت ماست. نوروز به میدان آمدنِ خجستگی نور در برابر ظلمت است. ویژگی دیگر نوروز بر سر نشادن امید و شادی است. نوروز نماد و نشان دو فرشته اهورایی و نیز احترام به تفاوت‌ها و پاسداشت تنوع‌هاست.»

طالبیان اضافه کرد: «نوروز جشن احترام به ریشه‌های صلح و دوستی است که از سوی کشورهای ما به اقیانوس جهان می‌رسد.»

پس از سخنرانی معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، مراسم نوروزخوانی مازندران برگزار شد.

منبع خبر: میراث آریا