Property Agent

واحد آرشیو

راه اندازی آرشیو مرکزی جامع اسناد و مدارک(مکتوب و دیجیتال)کاخ گلستان جهت ایجاد حافظه تاریخی پویای کاخ گلستان برای صیانت از هویت و دستاوردهای آن مجموعه اجتناب ناپذیر است.

آرشیو مرکزی کاخ گلستان:

با توجه به لزوم به روز رسانی و بهره برداری از فناوری های نوین جهت ارتقاء امنیت،کیفیت و سرعت در ثبت و نگهداری اسناد و دیگر منابع موجود و سرعت بخشی و آسان سازی بهربرداری همزمان از اطلاعات آنها ایجاد بانک جامع الکترونیکی و سرویس دهی یکپارچه یکی از اقدامات اولویت دار می باشد.
بنابراین، راه اندازی آرشیو مرکزی جامع اسناد و مدارک (مکتوب و دیجیتال)کاخ گلستان جهت ایجاد حافظه تاریخی پویای کاخ گلستان برای صیانت از هویت و دستاوردهای آن مجموعه اجتناب ناپذیر است.
رسالت اصلی مجموعه آرشیو مرکزی کاخ گلستان در وهله اول یکپارچه سازی و جمع آوری،ساماندهی و پردازش اطلاعات موجود به منظور خدمات رسانی به پژوهشگران در خصوص منابع موجود در کاخ گلستان می باشد. رسالت بعدی بهره برداری از نرم افزار مناسب کاربرپسند در خصوص استفاده الکترونیکی محققان از منابع پردازش شده موجود در مجموعه تاریخی کاخ گلستان خواهد بود.

با توجه به مدت زمان کوتاه استقرار آرشیو مرکزی اقدامات صورت گرفته به صورت مختصر به شرح ذیل است:

-دریافت بخشی از میکروفیلم های واحد نسخ خطی و انتقال به واحد آرشیو مرکزی .
-تبدیل ویدیوهای VHS به DVD و پیاده سازی اطلاعات موجود در فیلم ها که اطلاعات ذی قیمتی از بازسازی و باز گشایی بخش های مختلف کاخ گلستان ارائه می دهد.
-در یافت و ساماندهی فیلم های مستند مرتبط با کاخ گلستان با همکاری مراکز آرشیوی چون( آرشیو مرکزی صدا و سیما،فیلم خانه ملی، مرکز گسترش سینمای مستند تجربی و...) همراه بوده است و ادامه دارد .
-دریافت کتب مرتبط با تاریخ دوره قاجار و منابع آرشیوی از موسسات فرهنگی و دانشگاهی.
-اقدامات و زیر سازی مناسب برای راه اندازی کتابخانه دیجیتال آرشیو مرکزی کاخ گلستان.
-اسکن برخی از منابع مهم در حوزه کتب قاجاری که محققان در رشته های مختلف به آنها رجوع می کنند.
-جمع آوری و ساماندهی پوسترهای کاخ گلستان از ده های گذشته تا به امروز.
-مکاتبه با سازمانها و موسسات آموزش عالی برای دریافت پایان نامه هایی که پژوهشگران آنها از منابع موجود در کاخ گلستان استفاده کرده بودند، که نتایج مثبتی را در برداشت و همکاری مناسبی برقرار شد.
-برگزاری نشست تخصصی در خصوص " لزوم استقرار آرشیو مرکزی کاخ گلستان" در تیرماه 1396.
و دیگر اقداماتی که برای هر چه بهتر شدن دسترسی محققان به مکانی که اطلاعات به صورت یکپارچه با توجه به ضوابط و قوانینی که مصوب خواهد شد در اختیارشان قرار گیرد.

روزهای کار مرکزآرشیو : همه روز به غیر از روزهای (پنج شنبه و جمعه)
ساعات کاری: 16-8
ایمیل : archive.golestan@gmail.com
تلفن: 8-33113335 داخلی:203-204-205
*مسئول: اکرم علی بابایی

تصاویر مرتبط

Enter Title

لینکهای مهم