اخبار و رویدادها

پروژه پاکسازی تثبیت و مرمت آینه کاری های عمارت باب عالی

  • 15 شهریور 1399
  • 08:33
  • 0 دیدگاه
  • 67 بازدید
  • Article Rating
پروژه پاکسازی تثبیت و مرمت آینه کاری های عمارت باب عالی

گزارش موقت پروژه پاکسازی تثبیت و مرمت آینه کاری های اتاق کنفرانس باب عالی

در مرحله اول مستند نگاری کلی و دیتیل از تمام دیوار ها و قاب آینه ها تهیه شد در تصاویر کلی ابعاد تالار و نمای کلی سقف و دیوار ها قابل مشاهده است و در تصاویر دیتیل هر کدام از دیوارها به بخش های مختلفی تقسیم بندی شده و عکاسی با اشل انجام شده است.

همچنین در مستند نگاری آسیب نگاری نیز تصاویر کلی از محل آسیب ها بصورت عکاسی با لوپ دیجیتال انجام شده است.

تصاویر برداشت شده با لوپ دیجیتال محل درزهای بین اینه ها را که با فاسه است و لکه رنگ روی آن را بخوبی نمایش میدهد

در مرحله اول که پاکسازی آینه ها انجام شده ابتدا توسط پوار خاک وآلودگی های انباشته شده برداشته شده سپس توسط قلم مو نرم خاک دوده و آلودگی های متمرکز تری که چسبندگی بیشتری داشته از روی سطوح پاک شدند.

در مرحله دوم رنگها و ملاتهایی که در نتیجه مرمت های غلط روی سطح آینه ها را پوشانده بود (در نتیجه رنگ کردن کشته بری های روی سطح آینه ها)توسط تیغ بیستوری تراشیده شد.

سپس توسط محلول آب الکل با نسبت یکی به یک غبار و دوده و چربی و باقیمانده آثار رنگ روی سطحوح با کمک اپلیکاتور پاک شده و در نهایت توسط پارچه های نرم نخی میکرو فایبر وآب مقطر رد پنبه  اپلیکاتورها از سطح برداشته شد تا جلای آینه مشخص شود.

در مواردی تجمع چسب های غیر اصولی را در نتیجه مرمت های ناصحیح و سهل انگاری های قبلی بر روی سطوح آینه ای داشتیم که این چسبها توسط محلول یک به یک آب مقطر و استون نرم شده و برداشته شد

در اثر گرمای شدید بخش فوقانی اکثر ملاتها دچار از هم گسیختگی شده و ملات به حالت پودری در امده بود و با اشاره کوچک قلم مو یا حتی در مواردی باد پوار از جا کنده و پرتاب میشد که این آینه ها در مرحله پاکسازی شناسایی شده و در مرحله تثبیت از جای خود خارج شده ملات زیر انها توسط چسب مخصوص آینه کاری سنتی  اصلاح شده و به جای خود باز گردانده شد.

در همین نیمه فوقانی دیوارها شاهد از بین رفتن انسجام و سستی شدید گچبری های روی اینه ها بودیم که با کوچکترین تماس قلم مو و یا پوار از جا کنده میشدند. این قطعات نیز توسط رزین های اکرلیک مرمتی( hv498) در محل خود تثبیت شدند.

در سرتاسر قسمتهای فوقانی و حتی بخش های میانی که یه علت دمای بیشتر دچار آسیب بیشتر نیز شده اند مرمت های غلط و بسیار نازیبا توسط چسب های غیر استاندارد نیز انجام شده که تلاش شد تمام این موارد تا آنجا که آسیب بصری ایجاد میکنند حذف و با آینه های جدید ۱ میلیمتری جایگزین شوند.

در قسمتهای زیادی نیز با ریزش آینه ها و کمبود مواجه بودیم که آینه های جدید برای این قسمتها توسط استادکاران سنتی  تراشیده شده و در این قسمتها جایگزاری شد.

تهیه و تنظیم: شادی مرادی

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط