اخبار و رویدادها

تأثیر گوبلن های فرانسوی بر فرش های دوره قاجار

  • 09 اردیبهشت 1399
  • 20:09
  • 0 دیدگاه
  • 538 بازدید
  • Article Rating
<b>تأثیر گوبلن های فرانسوی بر فرش های دوره قاجار</b>

با همراهی موزه ملی فرش ایران، باغ موزه نگارستان، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران و مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، سمینار تخصصی «گوبلن های فرانسوی بر فرش های دوره قاجار» سمینار مجازی و به صورت زنده در تاریخ 10 اردیبهشت، برگزار می گردد.

دوران قاجار با گسترش روابط خارجی، راه اندازی شرکت های قالی بافی چند ملیتی و مداخله بیگانگان و سرمایه گذاری در فرش ایران و تولید انبوه آن همراه بود.

ورود نقاشی های اروپایی، باسمه ها و کارت پستال ها و دیگر مصنوعات منقوش اروپایی، توجه بسیاری از هنرمندان و از جمله طراحان فرش و قالی بافان را به نقوش طبیعت گرایانه اروپایی جلب کرد. در این میان نقش های گوبلن های فرانسوی نیز از موضوعات فرش دوران قاجار، خصوصاً فرش کرمان شد. این تأثیرپذیری در دوره قاجار آثاری بجای گذاشت که اینک زینت بخش بسیاری از موزه ها و مجموعه های خصوصی ایران و جهان است.

این سمینار ضمن معرفی نمونه های موردی به چگونگی و میزان تأثیر طرح و نقش گوبلن های فرانسوی بر فرش های دوره قاجار می پردازد.

مطلب این سخنرانی بر اساس تحقیق میدانی و کتابخانه ای به روش توصیفی تحلیلی و مبتنی بر بخشی از پایان نامه کارشناسی ارشد آفرین امامی و دیگر منابع مطالعاتی پژوهشگران حوزه فرش گردآوری شده است.

امتیاز به خبر :