اخبار و رویدادها

نظاره بر نادیده ها

  • 19 آبان 1398
  • 13:53
  • 0 دیدگاه
  • 417 بازدید
  • Article Rating
<b>نظاره بر نادیده ها</b>

31 قطعه عکس از مخزن آلبوم‌خانه کاخ گلستان برای نخستین بار به مناسبت روز جهانی میراث دیداری شنیداری 14 آبان در حوض خانه کاخ به نمایش گذاشته می‌شود.

زهرا اسدیان مسئول آلبوم خانه کاخ گلستان در گفت و گو با خبرنگار میراث آریا گفت: «امروزه یونسکو با همکاری شورای هماهنگی اتحادیه آرشیوهای دیداری‌-‌ شنیداری و سایر نهادهای مرتبط با حفاظت از میراث در سراسر جهان، نقشی محوری در حفظ و به اشتراک گذاردن این اسناد که کم‌دوام است و در معرض نابودی قرار دارد، ایفا می‌کند؛ هدف یونسکو از نام‌گذاری ۲۷ اکتبر (چهارم آبان) به عنوان روز جهانی میراث دیداری شنیداری، افزایش آگاهی عمومی نسبت به حفاظت از این میراث، حمایت از موسسات نگهدارنده این میراث و ترویج دسترسی بیشتر به آن ها است.»

او افزود: «مجموعه‌های دیداری‌-‌ شنیداری مانند فیلم، رادیو و سایر منابع صوتی-‌تصویری آیینه تمام نمای خلاقیت بشری و مایه حیات فرهنگ‌ها هستند. آنها نه فقط حافظ شواهد ارزشمند تاریخی در زمان و مکان بوده بلکه مدافع و مروج گفتگوی فرهنگی و زمینه‌ساز آشنایی بیشتر و بهتر با فرهنگ‌ها و دیدگاه‌های متفاوت فرهنگی است.»

اسدیان تصریح کرد: «آیین گرامیداشت
روز جهانی میراث دیداری- شنیداری 14 آبان در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می شود و هم‌زمان با آن تصاویر کپی 31 قطعه عکس منتخب آلبوم‌خانه کاخ گلستان برای نخستین بار در محل این سازمان به‌نمایش گذاشته می‌شود. همچنین قرار است در این روز، اصل این عکس‌ها که مربوط به دوره قاجار بوده و شامل مظفرالدین‌شاه و گرامافون، کالسکه، تلسکوپ و مظفرالدین‌شاه، روز عاشورا، انبار ذخیره قورخانه از تفنگ و فشنگ و... است به‌مدت یک هفته در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در معرض دید عموم قرار بگیرد.»

نمایشگاه مذکور به علت استقبال بی نظیر و چشمگیر بازدیدکنندگان تا یک هفته تمدید گردید.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط