اخبار و رویدادها

برای نخستین بار در ایران :::کارگاه تخصصی آموزشی موزه ها با همکاری بنیاد پژوهشی آلمان برگزار می‌شود

  • 18 فروردین 1398
  • 14:24
  • 0 دیدگاه
  • 204 بازدید
  • Article Rating
<b>برای نخستین بار در ایران :::کارگاه تخصصی آموزشی موزه ها با همکاری بنیاد پژوهشی آلمان برگزار می‌شود</b>

کارگاه تخصصی آموزشی با عنوان "موزه ها و آرشیوهای کاخ گلستان: بیان ظرفیت ها، راهبردهای پژوهشی و چشم اندازهای همکاری های بین المللی"  با همکاری بنیاد پژوهشی آلمان(DFG) برای نخستین بار در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان 19 فروردین برگزار می شود.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی مجموعه جهانی کاخ گلستان، مسعود نصرتی، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت: این کارگاه نخستین گام از اجرای مفاد تفاهم نامه ای است که برای همکاری های مشترک بین این موسسه آلمانی و معاونت سازمان میراث فرهنگی در سال ۲۰۱۷ امضاء شده است. بنیاد پژوهشی آلمان هدف و رسالت آن کمک به انجام طرح های پژوهشی مرتبط با هنر و علوم اسانی در سراسر دنیاست.

وی افزود: اساتید ایرانی و بیش از 20 استاد خارجی از کشورهای آلمان، ایتالیا، اتریش و مجارستان در این کارگاه به چهار محور «اسناد تاریخی»، «نسخه های خطی»، «عکس و نگاتیوهای شیشه ای قاجاری» و «موزه ها، آثارهنری و تابلوهای نقاشی کاخ گلستان» می پردازند.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان تصریح کرد: در این کارگاه قرار است اساتید برجسته ای از دانشگاه های وین، هایدلبرگ، هامبورگ، ماربورگ، زوریخ و سنت اندروز، کتابخانه های دولتی برلین، باواریا (مونیخ)، و بوداپست، تهران و کارشناسان کاخ گلستان درباره موضوعات مرتبط با این چهار محور گفت و گو و تبادل اطلاعات کنند و درباره نیازهای پژوهشی و آموزشی کاخ گلستان به جمع بندی و نتیجه برسند و طرح های پژوهشی بین المللی را با حمایت این موسسه آلمانی اجرا کنند.

نصرتی اظهار کرد: این تفاهم نامه برای بهره مندی حداکثری از ظرفیت های این موسسه بین المللی و موسسه های ایرانی برای انجام پروژه های بین المللی امضاء شده است. همچنین قرار است در این چهار محور کاخ گلستان معرفی و طرح ها و پروژه های پژوهشی نیز امکان سنجی شود.

وی افزود: این کارگاه با حضور شرکت کنندگانی از موزه ملی ایران، کاخ سعدآباد، کاخ نیاوران، پایگاه های جهانی تخت جمشید و پاسارگاد، مرکز اسناد وزارت امورخارجه، مرکز اسناد و نسخه های خطی سراسر کشور، آستان قدس رضوی، سازمان اسناد و کتابخانه ملی، کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران و موزه ملی ملک 19 و 20 فروردین در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان برگزار می شود و می تواند زمینه ساز همکاری های ارزشمند ملی و بین المللی باشد.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان درباره فعالیت های این مؤسسه بین المللی گفت: بنیاد پژوهشی آلمان که سابقه همکاری با ایران را داردس به عنوان یک حوزه علمی و تحقیقاتی، شامل 100 دانشگاه تحقیقاتی آلمانی و سایر موسسات تحقیقاتی، دانشکده های علوم و علوم انسانی و انجمن های علمی است.

وی افزود: این بنیاد به شکل مستقل از برنامه ها و اولویت های سیاسی، منطقه ای و موضوعی عمل می کند. پژوهشگران می توانند در زمینه های (علوم انسانی، علوم زیستی، علوم انسانی، علوم مهندسی) پژوهش های خود را در هر زمانی ارایه دهند. پیشنهادات پژوهشی ارایه شده توسط هیأت مدیره جهت تطبیق با معیارهای علمی و اصالت آثار بررسی و ارزیابی می شود.

نصرتی تصریح کرد: از سال ۲۰۱۵ تا کنون این بنیاد از حدود 40 پروژه ایرانی- آلمانی حمایت کرده که برخی از آن ها به شکل مشترک با مراکز مختلف مانند سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اجرا می شود. برگزاری کارگاه های راهبردی با همکاری دانشگاه ها و مراکز ایرانی و آلمانی برای شروع طرح های تحقیقاتی از جمله اقدامات این مرکز است.

پایگاه اطلاع رسانی: میراث آریا

امتیاز به خبر :

آرشیو اخبار