اخبار و رویدادها

نمایشگاه «امپراتوری گل‌های سرخ» در موزه لوور ـ لانس افتتاح شد

  • 13 خرداد 1397
  • 12:31
  • 0 دیدگاه
  • 158 بازدید
  • Article Rating
<b>نمایشگاه «امپراتوری گل‌های سرخ» در موزه لوور ـ لانس افتتاح شد</b>

به‌گزارش میراث‌آریا، این نمایشگاه با حضور محمد‌حسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور، جبرئیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران، ابراهیم شقاقی مدیرکل حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی و محمد‌رضا کارگر مدیر‌کل امور موزه‌های سازمان میراث‌فرهنگی افتتاح شد. 

در این نمایشگاه 19 اثر مربوط به دوره قاجاریه از کاخ گلستان ودو اثر نفیس از موزه ملی ایران به نمایش درآمده است. 
این نمایشگاه از امروز تا اول مرداد ادامه دارد و در آن تعدادی از نقاشی‌های قاجاری کاخ گلستان از جمله تابلوی بزرگ «صف سلام فتحعلی‌شاه» با ابعادی حدود 3*2متر که مجموعه این تابلوهای صف سلام در ابعادی حدود 38 متر بوده که در نوع خود یکی از بزرگترین تابلوهای نثاشی دنیا محسوب می شود، به نمایش در آمده است.

سه تابلوی روی بوم کوچک‌تر از آثار کمال‌الملک و مصورالممالک و دیگری حسن افشار و دو تابلوی طراحی‌های ناصرالدین شاه نیز از‌جمله این آثار هستند. 
مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان 19 اثر از شاهکارهای هنری دوره قاجار را که شامل هشت تابلوی نقاشی رنگ‌و‌روغن و آب‌رنگ، یک آلبوم عکس که عکس‌های آن توسط ناصرالدین‌شاه گرفته شده است، به‌همراه دوربین عکاسی، تاج مسی مربوط به آغامحمدخان، دو جلد قرآن نفیس خطی که یک جلد آن در دو برگ کتابت شده و شش مرقع به خط‌های ناصرالدین‌شاه، اسدالله شیرازی و جعفرخان و مرقعات نقاشی با طراحی های میرزا بابا ، محمد باقر و اسماعیل جلایر می باشد که برای نمایش در موزه لوور ـ لانس از گنجینه مخازن کاخ انتخاب گردیده است. 
نمایشگاه «امپراتوری گل های سرخ» از هشتم فروردین به‌مدت 3 ماه در موزه لوور ـ لانس فرانسه میزبان علاقه‌مندان به هنر ایرانی است. 
برپایی این نمایشگاه در راستای قرارداد همکاری است که میان موزه لوور و سازمان میراث‌فرهنگی کشورمان در سفر ژانویه 2016 دکتر روحانی به پاریس به امضا رسید. کاخ گلستان علاوه بر کالبد معماری، کاشی‌ها، فرش‌ها، گنجینه نسخ خطی، تابلوهای نقاشی بسیار نفیس و بی‌نظیر از نقاشان بنام قاجار و تزیینات منحصر به فردش دارای آلبوم‌خانه ای با 19هزار عکس و فیلم های قاجاری بوده که تعداد زیادی از این آثار تاکنون به نمایش درنیامده است و همه این ویژگی ها باعث شده تا کاخ گلستان به عنوان «گلستان هنر قاجار» شناخته شود.

امتیاز به خبر :