اخبار و رویدادها

نمایش شاهکارهای هنری کاخ گلستان برای نخستین بار

  • 17 بهمن 1397
  • 15:16
  • 0 دیدگاه
  • 290 بازدید
  • Article Rating
<b>نمایش شاهکارهای هنری کاخ گلستان برای نخستین بار</b>

به گزارش ایسنا، مسعود نصرتی اظهار کرد: در این نمایشگاه برگزیده ای از فرش های منطقه بیرجند و ۱۱ تخته قالی و قالیچه در چادرخانه کاخ گلستان به نمایش گذاشته می شود.
وی با بیان این که فرش های بافت خراسان جنوبی مشهورترین فرش های ایران در گذشته بوده که تاریخچه بافت آن به دوران حکومت شاهرخ میرزا در هرات برمی گردد، افزود: در این زمان شهر هرات پایتخت این سلسله بوده و شهر نقاشان و مینیاتوریست ها لقب گرفته است به طوری که این شهر در تمام زمینه های هنری از جمله قالی بافی فعال بوده است.
او افزود: از مراکز مهم قالی بافی خراسان می توان به شهرهای قاین، بیرجند، مود و درخش اشاره کرد که فرش های ریز بافت دارند. یکی از طرح های معروفی که مورد استقبال بافنده بیرجندی قرار گرفته طرح ماهی درهم است. نقش های این طرح به طور معمول در زمینه های روشن بافته می شود. همچنین بافت فرش هایی با طرح های لچک و ترنج در زمینه بسیار پرگل، قرمز رنگ و بته ای سر تا سری نیز در این ناحیه متداول بوده است.
مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان با بیان این که در جنوب بیرجند در بخش مود فرش هایی با گره فارسی روی تار و پود پنبه ای در همه اندازه ها بافته می شد، گفت: بافنده های این منطقه با به کار بردن کمی ابریشم سفید یا فیروزه ای در پیرامون نقش های طرح، به فرش های خود حالت برجسته و خوش آیندی می دادند. همچنین طرح دلخواه آنها طرح ماهی درهم یا هراتی بوده که پیوسته روی فرش های خود استفاده می کردند، نمونه ای از این نوع بافت در نمایشگاه فرش بیرجند به نمایش گذاشته می شود.
وی درباره فرش های اصیل منطقه خراسان نیز افزود: یکی از اصیل ترین و بهترین فرش های خراسان در منطقه درخش در نواحی برخی از فرش‌های قدیمی این منطقه با نقشه‌ای اصیل و باشکوه، آن‌طور که در بافت‌های کردستان نیز مشاهده می‌شود، با نقش بته‌های سرتاسری بافته شده‌اند.

نصرتی ادامه داد: این بته‌های دوقلو که در جرگه نقاشان به نام بته مادر و بچه شهرت دارد، در ردیف‌های موازی تمامی سطح فرش را پوشانده است، همچنین به شکل دانه‌های تسبیح و کنار هم چهار گوشه قالی را دور زده و حاشیه را می‌سازد. بیشتر رنگ‌های به کار رفته در فرش‌های درخش، قرمز، سرمه‌ای، سبز مغز پسته‌ای روشن و نارنجی است.

به گفته‌ی مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان؛ فرش‌های خراسان با گره‌های ترکی و فارسی بافته می‌شود، طرح‌های متداول در قالی‌بافی خراسان بیشتر در سبک طرح‌های گل‌دار شامل شاه عباسی، لچک ترنج، شاه عباسی افشان، سلسله‌ای، نقش گلدانی، بته‌ای سرتاسری، تصویری و از همه مهم‌تر هراتی است. سبک هندسی نیز در قالی‌بافی خراسان رواج گسترده‌ای دارد.

وی در ادامه از نمایش ۳۰ نگاره نسخه نفیس خطی هزار و یک شب با موضوعات مختلف اجتماعی و فرهنگی برای نخستین بار خبر داد و افزود: نگاره‌های این کتاب توسط ابوالحسن غفاری (صنیع الملک) با همکاری ۳۴ نفر از شاگردانش انجام شده است. در سراسر دنیا تنها ۲۱ جلد نسخه خطی اصلی از کتاب هزار و یک شب موجود است که یک نسخه آن در ۶ جلد در پایگاه میراث جهانی نگهداری می‌شود و سه هزار و ۶۰۰ نگاره دارد.


وی اظهارکرد: در حاشیه برگزاری این نمایشگاه از کتاب چاپی نفیس هزار و یک شب با ۲۷۰ نگاره که منتخبی از نگاره‌های شش جلد است در ۱۴۵ صفحه رونمایی می‌شود. این کتاب پژوهشی قرار است به زبان انگلیسی چاپ شود.

به گزارش روابط عمومی کاخ گلستان، نمایشگاه «فرش‌های بیرجند» و «نگاره‌های نسخه خطی هزار و یک شب» ساعت ۱۱، هفدهم بهمن افتتاح و به مدت یک هفته از ساعت ۹ تا ۱۶ در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان واقع در میدان ارگ میزبان علاقه مندان هنر ایرانی است.

منبع: ایسنا، کدخبر : 126893638

لازم به ذکر است بازدید از نمایشگاه­ هایی که در موزه ها برگزار می­ گردد، مستلزم پرداخت ورودیمی­ باشد.

امتیاز به خبر :

آرشیو اخبار