اخبار و رویدادها

قرآنی که نمایندگان مجلس قاجار در آن قسم خورده اند رونمایی شد

  • 04 دی 1397
  • 10:11
  • 0 دیدگاه
  • 536 بازدید
  • Article Rating
<b>قرآنی که نمایندگان مجلس قاجار در آن قسم خورده اند رونمایی شد</b>
تهران- ایرنا- یک جلد قرآن مجید متعلق به دوران قاجار روز دوشنبه سوم دیماه97 در کاخ موزه گلستان تهران رونمایی شد؛ در صفحه آخر آن نمایندگان مجلس وقت قسم یاد کرده اند مادامی که محمدعلی شاه حافظ قوانین اساسی و حدود مشروطیت باشد آنها همه حقوق پادشاه را موافق قانون اساسی محفوظ خواهند داشت.

به گزارش ایرنا همچنین دو تن از علمای وقت به نام های محمد صادق طباطبایی و حاج عبدالله موسوی این قرآن را امضا و تعهدنامه نمایندگان مجلس شورای ملی را تایید کرده اند.
کتابت این قرآن منسوب به فردی به نام عبدالله محمدحسین قزوینی است.
نخستین جلسه دوره اول مجلس شورای ملی 14 مهر 1285 خورشیدی در کاخ گلستان و در حضور مظفرالدین شاه قاجار گشایش یافت و نخستین وظیفه آن تنظیم سندی بود که بعداً به قانون اساسی شهرت یافت.
مظفرالدین شاه قانون اساسی را 9 دی (پنج روز قبل از مرگ) امضا کرد و پس از آن نمایندگان سند نهایی موسوم به متمم قانون اساسی را تصویب کردند؛ شاه جدید (محمدعلی شاه) ابتدا از تأیید متمم قانون اساسی امتناع کرد اما چون با اعتراض مردم مواجه شد پس از عقب نشینی در مجلس ملی حضور یافت عهد کرد به قانون اساسی احترام بگذارد و مهر سلطنتی را به متمم قانون اساسی زد.
این قرآن در حاشیه برگزاری جشنواره جایزه تهران رونمایی شد و پس از آن در مخزن کاخ موزه گلستان قرار گرفت.
احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران در حاشیه رونمایی از این قرآن به خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این قرآن چاپ سنگی عثمانی و متعلق به سال 1325 قمری است.
جشنواره جایزه تهران امروز عصر در این کاخ برگزار و برگزیدگان بخش های مختلف فرهنگی و هنری که با محوریت تهران تولیدهایی داشته اند تجلیل خواهند شد.
منبع:ایرنا، کدخبر :124322562

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار