اخبار و رویدادها

نمایش قالی های کردستان در کاخ گلستان

  • 29 اردیبهشت 1398
  • 15:02
  • 0 دیدگاه
  • 59 بازدید
  • Article Rating
<b>نمایش قالی های کردستان در کاخ گلستان</b>

قالی های کردستان به عنوان یکی از معروف ترین قالی های ایرانی با نقوش بیش از هزار سال یک شنبه ۲۹ اردیبهشت در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان به نمایش در می آید.

به گزارش ایسنا، مسعود نصرتی - مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان - گفت: در نمایشگاه فرش و گلیم کردستان ۱۴ قطعه فرش و گلیم فرش استان کردستان (سنندج، بیجار) به نمایش گذاشته می شود. 
وی افزود: قالی بافی کردستان پیوند عمیقی با زندگی کُردها دارد. ضمخت و خشن بودن بافته ها، به دلیل به کار بردن پشم خشن کردی است. همچنین طرح ها با زوایای شکسته یادآور مسیرهای صعب العبور منطقه کوهستانی پر پیچ و خم کردستان بوده که در این مسیرها زندگی یا کوچ می کردند. 
او با بیان این که قالی کردستان به عنوان یکی از 
معروف ترین قالی های ایرانی به سه سبک «سنه»، «بیجار، گروس» و «عشایری» بافته شده است، ادامه داد: در فرش ها اشکال و وجوه نمادین به تصویر کشیده شده، اشکالی که گویای واقعیات ادوار متمادی و کسب مهارت در هنر قالی بافی هستند. بیشتر نقوش، ریشه در باورهای اقوام کُرد دارد و ارتباط عمیقی با کار، ازدواج، کارهای روزمره، دعا و مرگ آنها دارد. 
وی به نتایج مطالعات انجام شده در این زمینه پرداخت و گفت: مراکز شمالی استان کردستان، دارای سوابق طولانی تری در قالی بافی هستند که مضمون برخی از نقوش آن ها شامل (نقوش باغی و گلستان) است و حتی تاریخی بیش از 
هزار سال را برای آن رقم

می زند. 
نصرتی اظهار کرد: در سنندج مرکز استان کردستان، ظریف ترین فرش های یک پوده مشرق زمین بافته می شود، با وجود آنکه گره متقارن در بین اهل فن به گره فارسی یا گره 
سنه (نام قدیمی این شهر) معروف است اما فرش های سنندج با گره ای از نوع متقارن یا به عبارتی گره ترکی بافته می شوند. طرح های آنان بیشتر در سبک هندسی با طرح های ترنج دار بزرگ شش گوشه بندی و دسته گل و بته ای است. 

منبع:ایسنا یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۳

امتیاز به خبر :

آرشیو اخبار